automatyczne podajniki karmy petfan, dozowniki karmy

Sucha vs mokra karma dla kota – którą wybrać?

Niemal każdy właściciel kota, lekarz weterynarii czy producent żywności dla zwierząt ma nieco inną teorię na temat właściwego żywienia mruczących czworonogów. Wciąż krąży wokół tego tematu wiele mitów, które zwłaszcza świeżo upieczonym właścicielom kotów, potrafią utrudnić decyzję co do wyboru najlepiej zbilansowanej diety. W jednym jednak wszyscy jesteśmy zgodni, właściwie odżywianie stanowi podstawę wychowania zdrowego i szczęśliwego pupila. Jak tego dokonać i którą karmę wybrać, aby sprostać oczekiwaniom tych nie bójmy się tego określenia – wybrednych smakoszy?

Kilka słów o podstawach prawidłowego żywienia kota

Temat odżywania poruszaliśmy już w artykule: Jak zadbać o prawidłową dietę swojego kota? Podkreślaliśmy wówczas, że dobrze zbilansowana dieta to taka, która dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze w idealnych proporcjach. Przypomnijmy, iż do właściwego funkcjonowania koty potrzebują przede wszystkim wysokojakościowego białka, tłuszczy nasyconych i nienasyconych, omega-3 i omega-6 oraz witamin: A, H, E, F, C, K i z grupy B i D. Przestrzegaliśmy miłośników kotów przed wyborem karm z wysoką zawartością zbóż, węglowodanów pochodzenia roślinnego oraz przed procederem przekarmiania.

Odpowiednia karma wbrew królującym stereotypom wcale nie musi być droga, jednak aby wybrać właściwą należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: wiek kota, rasę, przebytą sterylizację a w przypadku kotek ciąże lub okres karmienia młodych kociąt. W utrzymaniu odpowiedniej wagi i zapotrzebowania kalorycznego (60 kcal dziennie na kg masy ciała dorosłego kota) pomogą automatyczne podajniki karmy marki Petfan. Te profesjonalne urządzenia stanowią nieocenione wsparcie w rozwiązaniu kłopotliwej sytuacji, jaką jest pilny wyjazd właściciela i problem karmienia na czas pozostawienia kota samego w domu. Wciąż pozostaje jednak pytanie, którą karmę wybrać – suchą czy mokrą, a może zdecydować się na dietę mieszaną?

Suche karmy dla kota

Mokre karmy dla kota

Jakoś tak się utarło, że karmę suchą przyjęło się za rozwiązanie dla zabieganych kocich rodziców, którzy nie mają czasu samodzielnie przygotowywać posiłków swoim podopiecznym. Rzeczywiście sucha karma to dość wygodna opcja, zwłaszcza przy zastosowaniu wspomnianych wcześniej podajników karmy dla kotów, w których pokarm dłużej zachowuje świeżość. Niewątpliwą zaletą karm suchych jest mniejsza zawartość sztucznych składników oraz jej dobroczynny wpływ na higienę jamy ustnej. Nie wszyscy wiedzą, że granulki karmy suchej mają właściwości ścierające kamień nazębny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania chorób dziąseł. Podstawą przy podawaniu kotu karmy suchej jest zapewnienie mu stałego dostępu do wody pitnej, aby zapobiegać chorobom nerek czy odwodnieniu.

W przypadku mokrych karm nie mówimy o problemie odwodnienia, gdyż zawierają one zdecydowanie więcej wody, aniżeli karma sucha. Koty z reguły niewiele piją, ponieważ w naturalnym środowisku płynów dostarcza im mięsne pożywienie. Mokra karma uznawana jest również za mniej kaloryczną, z tego powodu zaleca się ją jako podstawową w diecie czworonogów z nadwagą. Cechą charakterystyczną mokrej karmy jest jej intensywny zapach, który działa jak bodziec przyciągający kocią uwagę do zawartości miski.

Żywienie mieszane kotów

Niektórzy nazywają je kompromisem w diecie pomiędzy żywieniem wyłącznie karmą suchą lub mokrą, ale tak naprawdę jest to alternatywa dobra zarówno dla kociąt jak i dorosłych kotów. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu diety mieszanej, możemy dostarczyć pupilowi pełną gamę wartości odżywczych oraz przyjemność z jedzenia, a przy okazji kontrolować jego masę ciała. Stosując żywienie zarówno karmą suchą jak i mokrą łączymy zalety obu metod, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jeśli decydujemy się wprowadzić do diety kota żywność mieszaną, zadbajmy o to, by karma mokra podgrzana była do temperatury pokojowej, a karma sucha zachowała jak najdłużej świeżość i zachęcający zapach.

Na koniec

Drodzy miłośnicy mruczących czworonogów, pamiętajcie, że koty mogą mieć skrajnie różne upodobania żywieniowe i jak ludzie potrzebują czasem odmiany i różnorodności. Wybór karm zarówno suchych, jak i mokrych jest aktualnie olbrzymi i z całą pewnością pozwoli Waszemu milusińskiemu przebyć wyprawę po nowych smakach. Obserwacja preferencji żywieniowych Waszego kota pozwoli zacieśnić więzi i uniknąć nieprzyjemnych głodówek na kocim fochu – kto ma kota, ten wie o czym mowa.

ODWIEDŹ NAS

PetFan.pl
ul. Prof. M. Życzkowskiego 14
31-864 Kraków

GODZINY OTWARCIA

Pon – Pt: 08:00 – 16:00
Sobota - nieczynne
Niedziela - nieczynne