automatyczne podajniki karmy petfan, dozowniki karmy

Słówko o prawidłowym żywieniu psów

Pies od zawsze był najlepszym przyjacielem człowieka, a o przyjaciół należy dbać z wyjątkową troską. Jednym z najistotniejszych elementów prawidłowej opieki nad zwierzęciem jest zapewnienie mu odpowiedniego żywienia. Właściwie zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na zdrowie psa, ale również jego samopoczucie i długość życia. W jaki sposób karmić swojego pupila, żeby zapewnić mu długie i sielskie życie? 

Podstawowe żywienie psów

Pies daje nam opiekunom wiele radości i pociechy. To co my możemy ofiarować jemu oprócz życzliwości, to z pewnością właściwe odżywianie. Jedzenie w przypadku psów stanowi kluczową kwestię rozwoju. Uwadze podlega nie tylko sam rodzaj serwowanej karmy, ale również częstotliwość jej podawania z zachowaniem właściwych porcji żywieniowych. To właśnie od doboru diety zależy codzienne funkcjonowanie psa, jego aktywność i częstotliwość wizyt w klinikach weterynaryjnych. Pod pojęciem dobrze zbilansowanej diety kryją się podstawowe składniki potrzebne czworonogom do prawidłowego rozwoju, a wśród nich: białko, węglowodany, witaminy oraz mikro – i makroelementy. Niedobór którejś z nich może doprowadzić do trwałych uszczerbków w zdrowiu psa, dotykając kości i organów zewnętrznych. O tym czym karmić zwierzęta domowe mówi się bardzo dużo na wszelkich forach, stronach poradnikowych czy w literaturze fachowej i mówić będzie się jeszcze długo.

Dlaczego? Temat właściwej diety naszych mniejszych braci wciąż pozostaje niewyczerpany, a każdy kto miał z nim styczność, posiada co do tego własną teorię. Tymczasem wszyscy właściciele psów lub pretendenci do tytułu właściciela powinni wiedzieć, że dietę dobieramy według standardowych kryteriów. Zalicza się do nich oczywiście: wiek, rasę, wielkość psa, kastrację/sterylizację, a także uwarunkowania zdrowotne. Najgorszym z możliwych pomysłów jest karmienie psa tzw. resztkami ze stołu, co zupełnie nie wiedzieć czemu w wielu gospodarstwach domowych stało się utartym schematem. W pożywieniu, które przygotowujemy dla siebie zazwyczaj znajduje się dużo soli, pieprzu i innych przypraw, które u psa mogą wywołać poważne podrażnienia układu trawiennego. Jeśli właściciel psiaka chce samodzielnie przygotowywać dla niego posiłki, bardzo proszę. Jednak musi być świadom, że bez specjalistycznej wiedzy sprawa ta nie będzie wcale taka prosta.

Jak często karmić psa?

W dziennej dawce jedzenia dla psa powinny zaleźć się mięso, warzywa i węglowodany. Szczenięta karmimy co najmniej trzy razy dziennie, najlepiej o stałych porach rano, popołudniu i wieczorem. Po 6. miesiącu życia, czyli tuż przed ukończeniem okresu wzrostu potrzeby naszego pupila ulegają zmianie. Ustalając racje żywieniowe dorosłego psa, najczęściej przyjmujemy karmienie do dwóch razy na dzień, nigdy przed lub bezpośrednio po aktywności fizycznej. Porcje nie muszą być jednakowej wielkości, ale ważne, żeby nie było zbyt obszerne. Przyjęto, że dorosły pies może zjeść dziennie do 500 g karmy mokrej. Stosując także karmę suchą w diecie psa, poleca się korzystanie z podajników karmy dla psów, dzięki którym zwierze będzie mogło zaspokoić głód właściwą porcją jedzenia również pod naszą nieobecność w domu. Właściciele psów, którzy zaufali marce Petfan i wybrali podajniki karmy dla swoich podopiecznych podkreślają, że karma przechowywana w podajniku długo zachowuje swoją świeżość, a dzięki funkcji przywoływania ich psy czują właściwy komfort spożywania posiłku.

Uwaga – wybieramy karmę dla psa

Sklepowe półki na dziale z żywnością i przysmakami dla zwierząt uginają się od nadmiaru produktów. Różnią się ceną, opakowaniami, a nade wszystko składem i dlatego podstawą przy dokonywaniu wyboru musi być dokładne przeczytanie etykiety produktu. Znając potrzeby i upodobania smakowe swojego psa oraz mając na uwadze dostarczenie mu wymaganych składników odżywczych, możemy wybierać pomiędzy karmą suchą a mokrą. Ta pierwsza występuje najczęściej w postaci chrupek i jest pięciokrotnie bardziej skoncentrowana niż jej mokry odpowiednik. Podawanie karmy suchej wymaga zapewnienia stałego dostępu psu do wody pitnej. Właściwa karma sucha nie powinna zawierać zbóż, tłuszczy trans ani żadnych wypełniaczy. Karma mokra preferowana jest jako podstawowa przez praktycznie każdego czworonoga. Dokonując zakupu karmy mokrej należy zwrócić uwagę czy jest to wyrób rzeczywiście mięsny, czy z zawartością lub o smaku mięsa. Znaczenie ma również ilość białka występująca w tym rodzaju karmy. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel chętnie spożywa zarówno karmę suchą jak i mokrą, nie ma żadnych przeciwwskazań aby połączyć je w codziennej diecie.

 Na koniec mała przestroga. Skutki nieprawidłowego żywienia czworonogów często wychodzą na jaw po latach, kiedy stan ich zdrowia wymaga już zaawansowanego leczenia. Trudno sobie wyobrazić, że pomimo wielkiej miłości, z braku odpowiedniej wiedzy właściciel nieświadomie szkodzi swojemu psu. Niemniej błagalne spojrzenie często doprowadza do podrzucenia smakołyku nieodpowiedniego dla psiego układu pokarmowego. W tym miejscu zachęcamy do rozwagi i odpowiedzialnego wychowania swojego pupila. Lekki foch mu nie zaszkodzi, a zła dieta zdecydowanie tak.  

Zapraszamy wkrótce po wiecej wpisów.

ODWIEDŹ NAS

PetFan.pl
ul. Prof. M. Życzkowskiego 14
31-864 Kraków

GODZINY OTWARCIA

Pon – Pt: 08:00 – 16:00
Sobota - nieczynne
Niedziela - nieczynne